گوگل سرچ کنسول در سئو ابزاری رایگان و شگفت‌انگیز که باعث می‌شود شما در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) قابل مشاهده باشید و تجزیه و تحلیل عمیقی از ترافیک موجود در وب‌سایتتان به شما ارائه می‌دهد. در این مقاله به بررسی سرچ کنسول جدید گوگل ، وظایف، اهمیت، دلایل و مزایای استفاده از آن می‌پردازیم.

گوگل سرچ کنسول چیست ؟

گوگل سرچ کنسول (Google Search Console -GSC) ابزاری است که در سال 2006 ساخته شد و تا سال 2015 با نام ابزار گوگل وبمستر تولز (Google Webmaster Tools) شناخته می‌شد و پس از این تاریخ توسط کمپانی گوگل تغییر نام یافت. با استفاده از ابزار سرچ کنسول می‌توانید بفهمید که وب سایت شما از نظر گوگل چگونه به نظر می‌رسد و با نظارت بر آن، حضور آنلاین ارگانیک کسب و کار خود را بهینه کنید؛ بنابراین ابزار گوگل سرچ کنسول در سئو وب سایت شما اهمیت زیادی دارد.

چه کسانی از گوگل سرچ کنسول استفاده می‌کنند؟

گوگل سرچ کنسول ابزار پیشرفته‌ای است که به طور گسترده توسط گروه‌های مختلفی ازجمله متخصصان دیجیتال مارکتینگ، طراحان وب یا صاحبان وب سایت، توسعه دهندگان اپلیکیشن ها، متخصصان سئو و کارآفرینان تجاری استفاده می‌شود.

گوگل-سرچ-کنسول-چیست

سرچ کنسول وردپرس

اگر شما یک وب سایت وردپرسی دارید، می‌توانید علاوه بر افزودن آن به ابزار گوگل سرچ کنسول ، از افزونه (plugin) سرچ کنسول وردپرس نیز استفاده کنید. این افزونه داده های مربوط به تجزیه و تحلیل سرچ کنسول شما را در داشبورد وردپرس نمایش می‌دهد و کد تأیید (verification code) گوگل سرچ کنسول را به وب سایت شما اضافه می‌کند. همچنین می‌توانید از طریق آن تمام کلیک‌ها، موقعیت‌ها، CTR ها و Impression ها را مشاهده کنید.

سرچ-کنسول-وردپرس

کاربرد گوگل سرچ کنسول چیست؟

سؤال بعدی که احتمالاً در ذهن شماست این است که «کاربرد گوگل سرچ کنسول چیه ؟». در پاسخ می‌توان گفت که سرچ کنسول یک پلتفرم بسیار قدرتمند است که ابزارهای مختلفی را برای اهداف مختلف به کاربران آن ارائه می‌دهد. در واقع سرچ کنسول هرآنچه که می‌خواهید در مورد وب سایت خود و افرادی که روزانه از آن بازدید می‌کنند، بدانید را به شما می‌گوید؛ از جمله:

 • میزان ترافیکی که به سمت وب سایتتان جذب می‌کنید.
 • افرادی که در سایت شما جستجو می‌کنند.
 • نوع سیستم عاملی (موبایل، دسکتاپ، اپلیکیشن ) که افراد برای یافتن وب سایت شما استفاده می‌کنند.
 • و مهم‌تر از همه، چیزهایی که باعث محبوبیت سایت شما می‌شوند.

برخی دیگر از کاربردهای مهم سرچ کنسول جدید گوگل نیز عبارت‌اند از:

 • قابلیت کنترل داده ها و پیکربندی و همچنین انواع معیارهای مربوط به بازدید وب سایت
 • یافتن و برطرف‌کردن خطاهای فنی
 • ارائه نقشه های سایت
 • مشاهده بک لینک ها

وظیفه-گوگل-سرچ-کنسول

وظیفه گوگل سرچ کنسول چیست؟

قابلیت و وظیفه گوگل سرچ کنسول به طور خلاصه به شرح زیرند:

 • قابلیت مشاهده وب سایت در موتورهای جستجو را بهبود می‌بخشد.
 • کلمات کلیدی را برای جذب ترافیک بهتر بهینه می‌کند.
 • در برابر تهدیدات سایبری از وب سایت محافظت می‌کند.
 • محتواهای وب سایت را به طور برجسته در نتایج برتر جستجوی گوگل نمایش می‌دهد.
 • وب سایت را به طور بهتری با پروژه AMP (راه حلی برای افزایش سرعت بارگذاری وب سایت در موبایل ها) تجهیز می‌کند.
 • بک لینک های وب سایت را تحلیل می‌کند.
 • تغییرات مختلفی که روی وب سایت انجام می‌دهید را به طور همگام با فهرست‌بندی (indexing) گوگل اعمال می‌کند.

اهمیت گوگل سرچ کنسول در سئو چیست؟

برخلاف ابزار گوگل آنالیتیکس ، سرچ کنسول فقط اطلاعاتی را درباره ترافیکی که از جستجوی وب به دست می‌آید ارائه می‌کند، نه بخش‌های دیگر مانند ترافیک مستقیم، ترافیک حاصل از تبلیغات یا بک لینک ها. اما با این حال سرچ کنسول ابزاری حیاتی در سئوی سایت محسوب می‌شود. از جمله مزایای سرچ کنسول در سئو این است که به شما کمک می‌کند تا:

 • میزان بازدید وب سایت خود را اندازه گیری کنید.
 • عملکرد کلمات کلیدی را مشاهده کنید.
 • مشکلات وب سایت را برطرف کنید.
 • پیام‌هایی که گوگل درباره وب سایت شما می‌دهد را مشاهده کنید
 • مشکلاتی که ممکن است به رتبه‌بندی وب سایتتان در نتایج جستجو یا حتی تجربه کاربر آن آسیب برساند را کشف کنید.

سرچ-کنسول-جدید-گوگل

مزایای گوگل سرچ کنسول چیست؟

سرچ کنسول جدید گوگل باعث افزایش ترافیک، بازدید، نرخ تبدیل و فروش در وب سایت می‌شود. این ابزار به دلیل این که به اطمینان از عملکرد خوب وب سایت در جستجوی گوگل، موفقیت استراتژی بازاریابی و تجزیه و تحلیل میزان ترافیک وب سایت کمک می‌کند، یک منبع ارزشمند برای بازاریابان است. گوگل سرچ کنسول علاوه بر اطلاعات آماری و داده هایی که ارائه می‌دهد، ابزارهایی نیز در اختیار توسعه دهندگان وب قرار می‌دهد تا مشکلاتی که مانع عملکرد خوب آنها می‌شود را رفع کنند.

گوگل سرچ کنسول چگونه کار می‌کند؟

ابزار سرچ کنسول، اطلاعات خود را از منابع مختلفی از جمله صفحات وب، محتوای ارسالی توسط کاربر، اسکن نوشته‌ها، پایگاه داده های عمومی در اینترنت و بسیاری منابع دیگر جمع‌آوری می‌کند. گوگل سرچ کنسول سه مرحله اساسی را برای تولید اطلاعات و نتایج از صفحات وب دنبال می‌کند که عبارت‌اند از:

 • خزش (Crawling): به این معناست که گوگل، تمام صفحات وب سایت شما را از طریق خزنده های خود (Crawler) کشف و وارسی می‌کند. هرچه گوگل بهتر بتواند وب سایت شما را درک کند، بهتر می تواند آن را با مخاطبین هدفی که به دنبال محتوای وب سایت شما هستند تطبیق دهد.
 • فهرست بندی (Indexing): گوگل بعد از خزش و کشف یک صفحه وب، سعی می‌کند بفهمد که آن صفحه مربوط به چه موضوعی است. به این معنا که محتوای صفحه را تجزیه و تحلیل می‌کند و تصاویر و ویدیوهای موجود در آن را فهرست بندی می‌کند. این اطلاعات در فهرست اصلی گوگل (Google index) که یک پایگاه داده عظیم است، ذخیره می‌شود.
 • رتبه بندی (Ranking): وقتی کاربر موضوعی را در گوگل تایپ می‌کند، گوگل سعی می‌کند با توجه به بسیاری از عوامل (مانند مکان کاربر، زبان و دستگاه مورد استفاده او و…) مناسب‌ترین پاسخ را از فهرست نتایج جستجوی خود پیدا می‌کند و صفحات وب سایت شما را در نتایج رتبه بندی می‌کند.

دی ام سورس مرجع آموزش گوگل سرچ کنسول

تیم دی ام سورس ارائه دهنده بروزترین فیلم های آموزشی در زمینه دیجیتال مارکتینگ می باشد. هدف دی ام سورس همواره انتقال دانش بروز و کاربردی جهت ارتقا سطح فنی کاربران بوده است. از دیگر آموزش های تخصصی می توان به گوگل تگ منیجر ، گوگل ادوردز و آموزش گوگل آنالیتیکس اشاره کرد. در ادامه می توانید فیلم های آموزشی مربوط به سرچ کنسول به صورت سرفصل های تفکیک شده را مشاهده نمایید.

گوگل سرچ کنسول در سئو ابزاری رایگان و قدرتمند است که داده ها و اطلاعات زیادی را درباره وب سایتتان به شما نشان می‌دهد. اما باید توجه داشته باشید که رتبه بندی وب سایت شما در گوگل به معنای رقابت با سایر وب سایت ها برای کسب رتبه برتر است؛ بنابراین اگر فضای رقابتی را درک نکنید، هیچ راهی برای دانستن این که در چه زمانی باید چه کاری برای بهبود رتبه بندی انجام دهید، وجود ندارد.

سوالات متداول

گوگل سرچ کنسول چیست؟

گوگل سرچ کنسول در سئو ابزاری رایگان و شگفت‌انگیز است که می تواند تجزیه و تحلیل عمیقی از ترافیک موجود در وب‌سایتتان به شما ارائه دهد.

مزایای گوگل سرچ کنسول چیست؟

یک منبع ارزشمند برای بازاریابان است. گوگل سرچ کنسول علاوه بر اطلاعات آماری و داده هایی که ارائه می‌دهد، ابزارهایی نیز در اختیار توسعه دهندگان وب قرار می‌دهد تا مشکلاتی که مانع عملکرد خوب آنها می‌شود را رفع کنند.

کجا میتوان فیلم آموزش سرچ کنسول را مشاهده کرد؟

تیم دی ام سورس بروزترین و کاربردی ترین مباحث آموزشی سرچ کنسول گوگل را با سرفصل های تفکیک شده برای کاربران گرامی ارائه کرده است.